نامزدهای توپ طلای جهان

تاریخچه‌ی توپ طلای جهان

جایزه‌ی توپ طلای جهان هر ساله به بهترین بازیکن فوتبال اهدا می شود. نخستین بار در سال 1956 مجله‌ی فرانس فوتبال جایزه‌ای برای بهترین بازیکن اروپا درنظر گرفت که توسط خبرنگاران انتخاب می شد. در سال 1995 تمام بازیکنانی که در یکی از لیگ‌های اروپایی بازی می کردند می توانستند در فهرست نهایی قرار بگیرند. از سال 2007 تمام بازیکنان در تمام لیگ‌های دنیا می توانستند در صورت درخشش، در فهرست قرار بگیرند.

فیفا کمی دیر به عرصه‌ی انتخاب بهترین بازیکن جهان وارد شد. در سال 1991 ژان پیر پاپن نخستین بار به عنوان بهترین بازیکن مرد جهان انتخاب شد و یک دهه بعد فیفا جایزه ا‌ی هم برای بهترین بازیکن زن در نظر گرفت.

سه نامزد نهایی، اسنایدر کجاست؟

لیونل مسی، ژاوی و اینیستا سه بازیکن تیم فوتبال بارسلونا هستند که در فهرست نهایی قرار گرفته‌اند.

ژاوی هرناندس: هافبک تیم فوتبال بارسلونا متولد 25 ژانویه‌ی سال 1980، محصول آکادمی لاماسیا باشگاه بارسلونا است. ژاوی در بارسلونا و تیم ملی اسپانیا نقش رهبری تیم را بر عهده داشت. آمار 92 درصد پاس صحیح در مجموع بازی‌های این هافبک خلاق نشان از توانایی فوق العاده‌ی این بازیکن در تغذیه‌ی مهاجمان دارد. برخی کارشناسان عملکرد ضعیف لیونل مسی در تیم ملی آرژانتین را نبود بازیکنی مانند ژاوی در خط هافبک می دانند.

ژاوی سال گذشته با 170 امتیاز پس از لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در رده‌ی سوم قرار گرفت.

افتخارات سال 2010: قهرمان جام جهانی 2010، قهرمان لالیگا، قهرمان سوپرکاپ اسپانیا، حضور در تیم منتخب جام جهانی 2010و جایزه‌ی بهترین ورزکار ایالت کاتالونیا.

نقطه‌ی درخشان: دیدار برگشت ال کلاسیکو که ژاوی پایه گذار هر دو گل بارسلونا بود.

لیونل مسی: مهاجم تیم فوتبال بارسلونا در 24 ژوئن سال 1987 در روزاریو آرژانتین به دنیا آمد. مسی به دلیل مشکل هورمونی که داشت برای معالجه راهی اروپا شد و استعدادیاب‌های بارسلونا بلافاصله متوجه استعداد ناب این بازیکن شدند و از همان سنین نوجوانی او را به آکادمی لاماسیا آوردند. تزریق هورمون و معالجه‌ی مسی این بازیکن 169 سانتی متری را به یکی از ستاره‌های بی بدیل فوتبال جهان تبدیل کرد تا جایی که از او به عنوان جانشین مارادونا در دنیای فوتبال یاد شد. هرچند مسی تاکنون نتوانسته در تیم ملی آرژانتین درخشش خاصی داشته باشد.

مسی که در سال 2009 با اختلاف زیاد نسبت به کریستیانو رونالدو عنوان بهترین بازیکن جهان را به خود اختصاص داد، امسال هم در میان فهرست‌های نهایی حضور دارد. تنها دلیلی که می تواند مانع از دریافت توپ طلا برای دومین سال پیاپی شود،‌عملکرد ضعیف آرژانتین در جام جهانی 2010 و گل نزدن مسی در این رقابت‌هاست.

افتخارات سال 2010: قهرمان لالیگا، قهرمان سوپرکاپ اسپانیا، بهترین بازیکن لالیگا در فصل 10 - 2009، آقای گل لالیگا، برنده‌ی کفش طلای فوتبال اروپا، آقای گل لیگ قهرمانان اروپا، بازیکن برتر آرژانتین.

نقطه درخشان: بازی برگشت مقابل آرسنال در لیگ قهرمانان اروپا که هر چهار گل بارسلونا را به ثمر رساند.

آندرس اینیستا: متولد 11 مه سال 1984یکی دیگر از بازیکنان محصول آکادمی بارسلونا است. در بیان ویژگی‌های خاص اینیستا گواردیولا بهتر از هر کس دیگری او را توصیف می کند. سرمربی تیم فوتبال بارسلونا در بیان خصوصیات بارز اینیستا به ژاوی می گوید: تو جانشین من در بارسلونا خواهی بود و اینیستا جانشین هردوی ما خواهد شد.

زمانی که اینیستا ماه‌های اول سال 2010 را به دلیل آسیب دیدگی از دست داد، کمتر کسی گمان می کرد این بازیکن چند ماه بعد به عنوان یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان جهان شناخته شود. درخشش در بارسلونا و عملکرد درخشان در جام جهانی با گل دقیقه‌ی 116 مقابل هلند در فینال جام جهانی همراه شد تا این بازیکن بارسلونا هم در فهرست نهایی نامزدهای دریافت توپ طلای جهان قرار بگیرد.

افتخارات: قهرمان جام جهانی 2010، قهرمان لالیگا، قهرمان سوپرجام اسپانیا، حضور در تیم منتخب جام جهانی

نقطه‌ی درخشان: فینال جام جهانی و به ثمر رساندن گل برتری اسپانیا مقابل هلند در وقت اضافه

اسنایدر، ستاره‌ای که میان ماتادورها گم شد

وزلی اسنایدر، هافبک تیم فوتبال اینتر هم یکی دیگر از بازیکنانی بود که سال پرباری را پشت سر گذاشت و به عقیده‌ی کارشناسان می توانست توپ طلای جهان را به هلند ببرد،‌اما در میان تعجب نام این بازیکن در میان 3 نامزد نهایی قرار نگرفت،‌تا مشخص شود جام جهانی تا چه اندازه در انتخاب بهترین بازیکن جهان دخالت دارد.

اسنایدر در فصل گذشته به همراه اینتر 3 جام قهرمانی را کسب کرد و با تیم ملی هلند هم به فینال جام جهانی رسید و 5 گل برای لاله‌های نارنجی به ثمر رساند.

مسی قربانی مارادونا می شود؟

نگاهی به گذشته‌ نشان می دهد که مسی نسبت به دو همبازی‌اش در بارسلونا شانس کمتری خواهد داشت. برگزاری جام جهانی و عملکرد ضعیف آرژانتین در رقابت‌ها شانس این بازیکن را تا حد زیادی کم کرده است، هرچند بازی فانتزی او در بارسلونا همچنان می تواند کارشناسان را برای انتخاب این جادوگر آرژانتینی متقاعد کند. پیش از این در سال 2006 که ایتالیا قهرمان جام جهانی شد، فابیو کاناوارو توپ طلا را گرفت و بوفون دوم شد. درسال 2002 رونالدو که نقش مهمی در قهرمانی برزیل در جام جهانی داشت و آقای گل رقابت‌ها شد، این عنوان را به خود اختصاص داد. زیدان در جام جهانی 1998 ستاره‌ی تیم ملی فرانسه بود و این عنوان را به دست آورد.

مسی با گل‌های فراوانی که در تیم بارسلونا به ثمر رسانده، فوتبالی مطابق انتظار فوتبال دوستان را به نمایش می گذارد. آیا همانند گذشته قهرمانی اسپانیا در جام جهانی بهترین بازیکن را مشخص خواهد کرد؟ آیا لیونل مسی قربانی مارادونا خواهد شد که در جام جهانی از او در خط هافبک بازی گرفت؟

برای پاسخ به این سوال‌ باید تا دوشنبه صبر کرد.

برندگان توپ طلای جهان در ده سال اخیر:

2009: لیونل مسی (آرژانتین، بارسلونا)

2008: کریستیانو رونالدو (پرتغال، منچستریونایتد)

2007: کاکا (برزیل، میلان)

2006: کاناوارو ( ایتالیا، یوونتوس)

2005: رونالدینیو ( برزیل، بارسلونا)

2004: آندره شونچنکو (اوکراین، میلان)

2003: پاول ندود ( چک، یوونتوس)

2002: رونالدو (برزیل، رئال مادرید)

2001: مایکل اوون (انگلیس، لیورپول)

2000:لوییس فیگو (پرتغال، رئال مادرید)

 

/ 1 نظر / 23 بازدید