محل سکونتتان چند می ارزد؟

محل سکونتتان چند می ارزد؟

در آن زمان سیاره فراخورشیدی «گلیزا 581 سی» برای دانشمندان به عنوان شبیه‌ترین سیاره شناخته شده به زمین محسوب می‌شد اما این معادله ارزش آن را 150 دلار تعیین کرد در حالی‌که گفته می‌شود سیاره KOI 326.01 از قیمتی برابر 245 هزار دلار برخوردار است.

هرچه یک سیاره یا ستاره عمر بیشتری داشته باشد از ارزش بیشتری برخوردار است چرا که فرصت تکامل داشته است. پس از آن، جرم جسم مورد محاسبه قرار گرفته و در حالت کلی اگر از اندازه‌ای نزدیک به اندازه زمین برخوردار باشد به عنوان یک اندازه خوب برای حمایت از حیات حساب می‌شود.

او دریان باره می گوید:« من همیشه فکر می‌کردم مفهوم این که یک سیاره شبیه به زمین که دارای مناطق قابل سکونت است به خوبی معین شده است، اما من احتیاج به یک معیار سنجش داشتم تا بتواند این ارزشگذاری را به شکل ملموس‌تری نشان دهد. هرچه یک ستاره قدیمی‌تر باشد ارزش آن بیش‌تر است، چرا که شانس آن را داشته که به بلوغ برسد. بعد از آن جرم ستاره و این که آیا یک سیاره با اندازه زمین در اطراف آن وجود داشته باشد روی ارزش آن موثر است.»

وی هم‌چنین میزان انرژی را که یک سیاره تولید می‌کند و این که آیا دمای آن برای پشتیبانی کردن از حیات موثر است، در این ارزشگذاری محاسبه می‌کند و در انتها این طور نتیجه می‌گیرد که یک سیاره با ارزش بیش از 100 میلیون دلار ارزش مطالعه کردن دارد و بهتر است از مطالعه سیاره‌های ارزان‌تر صرف نظر شود.

این فرمول هم‌چنین به ما ارزش بسیار بالای سیاره محل سکونتمان، زمین را نشان می‌دهد و شاید این موضوع سبب شود ما نسبت به حفظ این سیاره توجه بیش‌تری داشته باشیم.

خبر به نقل از خبرگزاری مهر و خبرآنلاین

/ 0 نظر / 18 بازدید