اقمار و حلقه های زحل در یک تصویر

فضاپیمای کاسینی تصاویری از دو قمر معروف زحل تهیه کرده است که در آن ها حلقه زیبای این سیاره نیز در پشت زمینه عکس کاملا مشخص است. شاید بتوان این تصاویر را یکی از شاهکارهای کاسینی در سال های اخیر نامید.

تصویر اول متعلق به قمر انسلادوس است که در آن می توانید به خوبی گودال های سطح این قمر را مشاهده کنید. نوار خاکستری رنگ بالای انسلادوس همان حلقه های زیبای سیاره زحل است که جلوه خاصی را به این تصویر بخشیده است. این تصویر در تاریخ 30 ام نوامبر سال 2010 زمانی که کاسینی در فاصله 46000 کیلومتری از انسلادوس قرار داشته توسط یکی از دوربین های این فضاپیما گرفته شده است. مقیاس این تصویر  276 متر بر یک پیکسل است.

عکس دوم یک تصویر خام از یکی دیگر از اقمار زحل به نام تیتان است. این تصویر در 15 ژانویه 2011 توسط کاسینی در فاصله 839213 کیلومتری تیتان گرفته شده است. جو ابری این قمر به همراه حلقه های زحل در پشت زمینه تصویر به خوبی در این عکس نمایان است.

تیتان بزرگترین قمر سیاره زحل، یکی از قمرهای مورد علاقه اخترشناسان است که تا به حال کاوش های بسیاری بر روی آن انجام گرفته است. وجود متان در تیتان و کشف آثاری از فعالیت‌های غیرمعمول شیمیایی در سطح آن، این قمر را به یکی از کاندیدهای حیات در منظومه شمسی تبدیل کرده است. کشف آتشفشان یخی بر روی این سیاره که خبر آن در هفته های گذشته منتشر شد دانشمندان را یک قدم دیگر به رویای دیرینه شان نزدیک کرده است.

انسلادوس
تیتان
/ 0 نظر / 12 بازدید