لباس 170 هزار ساله

لباس 170 هزار ساله

انسان ها همواره از پوست شان در برابر سرما، آفتاب یا نگاه ها محافظت نمی کردند. محققان اینک با کمک حیوانات محاسبه کرده اند که آنان از چه زمانی به انجام این کارپرداخته‌اند.

شپش

انسان احتمالاً از 170 هزار سال پیش شروع به پوشیدن لباس کرده است. زیست شناس تکاملی آمریکایی، دیوید رید از دانشگاه فلوریدا در جدید ترین مطالعه خود به این نتیجه دست یافته است.

رید با کمک توالی های DNS شپش ها محاسبه کرده است که چه زمانی شپش‌های لباس‌ها به طور ژنتیکی از شپش‌های سر انسان شکل گرفته‌اند.

به گفته رید، به وجود آمدن شپش لباس ارتباط تنگاتنگی با پوشیدن لباس دارد، بدین ترتیب می‌توان به نتایج متناسبی دست یافت.

شپش انگل خارجی، دایمی و اجباری است. اجباری به این معناست که به غیر از بدن پستانداران و پرندگان در جاهای دیگر نمی‌تواند زندگی کند.

 شپش‌ها در راسته «فتیراپترا» (Phthiraptera) قرار دارند. این راسته دارای بیش از سه هزار گونه شپش می‌باشد که انگل خارجی پستانداران و پرندگان می‌باشند. البته استثنا نیز وجود دارد. نوک‌اردکی و خفاش به شپش مبتلا نمی‌شوند.

محققان احتمال می‌دهند که عصر یخبندان در 180 هزار سال پیش و دماهای سرد ناشی از آن دلایل به وجود آمدن لباس بوده‌اند. حدود 100 هزار سال پیش انسان مدرن و نیز ملبس از آفریقا به مناطق سردتر در جهت شمال پیش روی کرد.

منابع:ستنا،ویکیپدیا

/ 0 نظر / 21 بازدید