آشنایی با ایرباس بلوگا

قطعات هواپیمای ایرباس تا میانه‌های دهه ۱۹۹۰ بیشتر از طریق زمینی جابجا و منتقل می‌شد اما به واسطه بزرگتر شدن بدنه و حجم قطعات هواپیما، نیاز به انتقال هوایی و ساختن هواپیمایی برای انتقال قطعات بزرگ و حجیم هواپیمای ایرباس برای مونتاژ در فرانسه بیش از پیش احساس می‌شد. پیش از دهه ۱۹۹۰ کمپانی ایرباس برای انتقال هوایی قطعات حجیم خود مثل بال‌ها و... از هواپیمای سوپر گوپی استفاده می‌کرد، اما در سال ۱۹۹۶ برای نخستین بار با طراحی و ساخت هواپیمای بولگا این مهم از طریق این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت.

تصاویر زیر از هواپیمای ابَر ترابری شرکت هواپیما سازی "ایرباس" موسوم به "نهنگ بلوگا" که مدل تغییر یافته A300-600 است و برای حمل و نقل قطعات بزرگ هواپیما بین کارگاه‌های مختلف ایرباس بکار می‌رود. قطعات این هواپیما همانند دیگر هواپیماهای مدل ایرباس در کشورهای مختلف اروپایی ساخته می شود اما در نهایت تنها در دو شهر هامبورگ آلمان و تولوز فرانسه مونتاژ می شود. این هواپیما در واقع ساخت چهار کشور اروپایی آلمان، بریتانیا، فرانسه و اسپانیا است. بال ها و چرخ دنده هواپیمای نهنگ بلوگا در بریتانیا، دم هواپیما و درهای آن در اسپانیا، بدنه آن در آلمان و دماغه و اجزای داخلی آن در فرانسه ساخته می شود.

آشنایی با ایرباس بلوگا

تاکنون 5 فروند از هواپیمای بلوگا ساخته شده است که ایرباس پنجمین فروند را به ‏عنوان هواپیمای پشتیبان و نیز برای جابجا کردن بارهای سفارشی از خارج کمپانی در ‏نظر گرفته است. بلوگا توانایی حمل بارهایی به حجم 1500 مترمکعب و وزن 42 تن را تا برد 900 ناتیکال مایل دارد که با سبکتر شدن ‏بار این مسافت نیز افزایش می یابد. برای مثال بار 40 تنی تا 1500 ناتیکال مایل و بار ‏26 تنی تا 2500 ناتیکال مایل.‏ بخش بار دارای ارتفاع و پهنایی برابر با 7 متر بوده و طول قابل استفاده ای تا نزدیک به ‏38 متر است بطوریکه این هواپیما با داشتن محفظه باری با این ابعاد توانایی حمل 2 ‏هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد.‏

آشنایی با ایرباس بلوگا

به دلیل قرار گرفتن عرشه اصلی بار در ارتفاع 5.5 متری، بلوگا به تجهیزات ویژه ‏فرودگاهی جهت بارگیری و تخلیه بار نیاز دارد که این امر با طراحی پلتفورم 100 تنی ‏بارگیری و تخلیه حل شده است. بلوگا دارای دو موتور توربوفن جنرال الکتریک ‏CF6-80C2A8‎‏ بوده که سرعت پیمایشی ‏برابر 0.7 ماخ را در حداکثر ارتفاع 35000 پا امکان پذیر می سازد.

آشنایی با ایرباس بلوگا


منابع:

ویکی پدیا، ایران فارس-تبیان

/ 0 نظر / 40 بازدید