موبایل بیمار می کند یا درمان؟

درباره‌ مضرات موبایل‌ هر روز خبرهای‌ تازه‌یی‌ به‌ گوش‌ می‌رسد. حتما شما هم شنیده اید که موبایل‌ سرطان‌زاست‌ و البته من این را هم شنیده ام که تشعشعات‌ موبایل‌ باعث‌ ناباروری‌ می‌شود.

 خوب این موضوع تا چه حد در خرید و فروش موبایل تاثیر داشته است؟

دکتر هاردل‌ از مرکز درمانی‌ سوئد، سال‌ گذشته‌ اعلام‌ کرد کسانی‌ که‌ از موبایل‌ استفاده‌ می‌کنند ۵/۲ برابر بیشتر از دیگران‌ در معرض‌ خطر ابتلا به‌ سرطان‌، تومور مغزی‌، کم‌ حافظگی‌، اختلال‌ رفتاری‌ و سردرد هستند. او در تحقیقات‌ خود به‌ این‌ نتیجه‌ رسیده‌ که تومور بیمارها‌ دقیقا در جاهایی‌ رشد کرده‌اند که‌ آنتن‌ موبایل‌ با سر بیمار تماس‌ داشته‌ است‌ این در حالی است که سال‌ گذشته‌ نظریه‌ تاثیر موبایل‌ بر سرطان‌ گوش‌ به‌ کلی‌ رد شد.

در این میان و در لا به لای این گفتگوهای منفی در مورد Application هایی نیز برای Smartphone ها نوشته شده که می توانند پزشکان را در تشخیص سریعتر سرطان ها کمک کنند.

در حال حاضر جهت تشخیص تومور های سرطانی نمونه برداری صورت می گیرد که این نمونه برداری عموما با سوزن یا جراحی است که البته این راه بسیار مشکل است و تشخیص خوش خیم و یا بدخیم بودن تومور چند روزی زمان می برد اما محققین ماساچوست با همکاری پزشکان بوستون Application هایی را نوشتند که می توانند تومورهای سرطانی را تشخیص دهد این کار با استفاده از سیستمی الکترونیکی  و از طریق نمونه گیری مجازی انجام می شود.

دانشمندان موفق شدند تشخیص تومور های سرطانی را به 96% برسانند پیش از این تشخیص این بیماری ها با دقت 84% بوده است

روش کار بدین گونه است که یک دستگاه کوچک در کنار تخت بیمار نصب شده  این دستگاه که دارای یک میکرو چیپ مغناطیسی و یک اسکنر مغناطیسی است دقیقا مانند MRI عمل می کند که با کمک ذرات نانو مغناطیسی، به اندازگیری سطح پروتئین های ویژه ای در بدن می پردازد میزان پروتئین های ویژه نشاندهنده وجود و رشد سلول های سرطانی در اندام ها می باشد در نهایت عملکرد  دستگاه از طریق Application  که بر روی smartphone پزشک نصب شده قابل کنترل است.

با تست این روش بر روی 50 بیمار مورد آزمایش قرار داده و با ترکیب اطلاعات 4 نوع پروتئین تولید شده در بدن موفق شدند تشخیص تومور های سرطانی را به 96% برسانند پیش از این تشخیص این بیماری ها با دقت 84% بوده است زمان این تشخیص هم از چند رو زبه 1 ساعت با روش فوق کاهش یافته است.

اما آنچه محققان به عنوان مشکلات این راه عنوان داشته اند عدم کشف پروتئین های مورد نظر در بدن است زیرا میزان آنها همیشه بالا نیست از نواقص دوم عدم قطعیت مفید بودن این فاکتور جهت تمامی سرطان هاست.

البته این محصول هنوز به مرحله قابل عرضه به کلینیکها نرسیده است و در حال بررسی است قطعا اگر به تولید انبوه رسد در تشخیص زودهنگام بیماری کمک بزرگی محسوب خواهد شد.

 

 

منبع: Newscientist - سایت تبیان

/ 0 نظر / 22 بازدید