انویدیا و پردازنده‌های 4 هسته‌ای

انویدیا و پردازنده‌های 4 هسته‌ای

هنوز چند ماه از رونمایی محصولات الکترونیکی با پردازنده‌های دو هسته‌ای تگرا 2 نگذشته است که شرکت سازنده تگرا، یعنی انویدیا از نسل جدید پردازنده‌های 4 هسته‌ای تگرا رونمایی کرده است.

شرکت انویدیا با اعلام تولید این پردازنده قوی، گام مهمی در عملکرد قطعات سخت افزاری تبلت‌ها و موبایل‌ها برداشته است. این محصول که تا چند ماه دیگر با نام تگرا 3 به بازار عرضه می‌شود قدرت پردازش بسیار بالایی داشته و بدون شک کارایی محصولات را به اندازه زیادی افزایش خواهد داد.

انویدیا و پردازنده‌های 4 هسته‌ای
انویدیا و پردازنده‌های 4 هسته‌ای

در شب رونمایی این محصول، انویدیا با برگزاری  نمایشی سعی کرد کارکرد این پردازنده 4 هسته‌ای را به معرض نمایش بگذارد. طی این عمل ابتدا ویدئویی با رزولوشن 2560 در 1440 به دستگاه داده شد و قسمت دی کد کردن پردازنده، رزولوشن را به فرمت استاندارد دستگاه که 1366در 768بود تبدیل کرد، سپس دستگاه را به یک نمایشگر 30 اینچی منتصل کردند و پردازنده توانست بدون مشکل و با سرعت زیاد ویددوی مذکور را به رزولوشن 2560در 1600تبدیل کند و در نمایشگر به نمایش بگذارد.

تمام عملیات ذکر شده به شدت سنگین است و با پردازنده‌های فعلی در موبایل‌ها مقدور نیست.بر اساس گفته‌های انویدیا این پردازنده که فعلا با نام تجاری کال ال (Kal-El) شناخته می‌شود، توان محاسباتی بالایی دارد و توان پردازش آن دو برابر تگرا 2 و توان گرافیکی آن سه برابر تگرا 2 است.

دومین نمایش انویدیا با کال ال، بازی Great Battles Medieval بود. این بازی به صورت 720pو با حضور650 سرباز دشمن در دو پلتفرم تگرا 2 و کال ال به مسابقه گذاشته شد. کال ال برنده این مسابقه، توانست توانایی‌های منحصر به فرد خود را نسبت به مدل قبلی نشان دهد. دلیل عملکرد خوب کال ال، سرعت پردازش بالای GPU های به کار رفته در آن است.

واحد پردازش گرافیکی (Graphics processing unit) یا به اختصار GPU ابزاری اختصاصی برای رندر کردن گرافیکی (به طور طبیعی به نظر رسیدن تصویر) در کامپیوترهای شخصی، ایستگاه‌های کاری، و یا در کنسولهای بازی است. این واحد گاهی اوقات واحد پردازندهٔ بصری یا VPU نیز نامیده می‌شود. ویژگی‌های واحدهای پردازش مرکزی جدید برای پردازش و ارائه دادن کارهای دیداری (گرافیکی)، آن‌ها را بسیار کارآمدتر از واحد‌های پردازندهٔ مرکزی یا CPU در پردازش الگوریتم‌های پیجید کرده است.

انویدیا و پردازنده‌های 4 هسته‌ای
انویدیا و پردازنده‌های 4 هسته‌ای

بعد از شنیدن این توانایی‌ها اولین چیزی که ما را نگران می‌کند مصرف بالای باتری است ولی انویدیا وعده داده تمام عملکردها بهینه سازی شده و دستگاه‌هایی که از این پردازنده استفاده کنند حداقل قادرند 12 ساعت ویدئو با فرمت HD پخش کنند.

این پردازنده نیم اینچی که توسط سازنده کارت‌های گرافیکی موفق Geforce ساخته شده در خود GPU، 4 هسته CPU و  مرکز دی کد را جای داده است. این شرکت ماه اوت میلادی را برای استفاده کال ال در تبلت‌ها تعیین کرده است و تا کریسمس آینده سازندگان می‌توانند از کال ال استفاده کنند. 

منبع: http://www.engadget.com/2011/02/15/nvidia-announces-quad-core-kal-el-soc-promises-it-in-tablets-by

/ 0 نظر / 39 بازدید