کنترل لپ تاپ با چشم

امروزه شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلف سعی در هرچه بهتر کردن محصولات خود دارند. این پیشرفت زمانی واقعی خواهد بود که ابزارهای کمکی از سیستم‌های طبیعی انسانی استفاده کنند تا کاربران مجبور نباشند ابزار الکتریکی بیشتری را با خود حمل کنند. کامپوترهای لمسی و استفاده از انگشت به جای قلم نوری یکی از اولین تلاش‌ها برای ساخت چنین محصولاتی است.

کنترل لپ تاپ با چشم

شرکت Tobii با همکاری کمپانی Lenovo لپ‌تاپی ارائه کرده است که کار کردن با آن نیازی به ماوس و کیبورد ندارد. این محصول که در نمایشگاه CeBit  رونمایی شد برای اولین بار سیستم کنترل حرکت چشم را با لپ تاپ ادغام کرد.

نمایشگاه CeBIT از ۱ تا ۵ مارس در هانوفر آلمان برگزار شد و در آن شرکت‌های مختلف جدیدترین محصولات خود را به نمایش گذاشتند.

این لپ‌تاپ مجهز به سیستم رد یاب چشم می‌تواند کوچک‌ترین تغییر مسیر و یا مکث چشم را تشخیص داده و متناسب با آن عمل کند. برای مثال وقتی روی کلیدهای کنترلی مکث می‌کنید، عملگر مربوط به آن کلید فعال می‌شود. برای مثال اگر روی کلید Close نگاه کنید صفحه بسته می‌شود و یا هنگام خواندن یک متن اگر روی واژه‌ای مکث کنید، توضیحات بیشتری در مورد آن واژه نمایش داده می‌شود.

کنترل لپ تاپ با چشم

طبق گفته شرکت لنوو، این تکنولوژی می‌تواند به همراه سایر وسایل ورودی مانند کیبورد و ماوس مورد استفاده قرار بگیرد. این محصول می‌تواند کمک خوبی برای بیماران کم توان و یا معلول حرکتی باشد.

در حال حاضر تنها 20 نمونه از این محصول ساخته شده و در نمایشگاه در معرض نمایش قرار گرفته است. هنوز خبری از زمان ورود آن به بازار در دست نیست.

البته هنگام استفاده از این محصول باید مراقب کوچکترین حرکت چشم خود باشید. زیرا ممکن است با چند نگاه اشتباه صفحه‌ای را بدون ذخیره کردن ببندید!

 

/ 0 نظر / 22 بازدید